Haiguste esmased ja teisesed põhjused

Jagan nägemust Tiibeti traditsioonilise meditsiini varasalvest, sest minu arvates on see süsteem tervise ja haiguse olemuse väga kenasti kokku võtnud.

Tervis on arusaadavalt tasakaal, tasakaalutuse põhjuseid võib laias laastus jagada kaheks:*

  1. Meie meele tasakaalutus (lihtsustatult öeldes emotsioonid)
  2. Meie elustiilist, toitumisest, ajast ja aastaaegadest, ning välistest muudest mõjuritest tingitud tasakaalutus

Esmased põhjused viitavad selgelt tõsiasjale, et meie meel on meie hädade looja. Kui me suudaks olla täielikus teadlikkuses ja meelerahus, ei oleks meil ka niipalju probleeme. On ütelus, et nii nagu seespool, nii ka väljas. See sobib siiagi konteksti kenasti. Seega mis iganes tervisehäda ilmnedes on just töö meelega ülimalt oluline. Väga sageli tabavad meid haigused kui oleme ülemäärases stressis olnud, midagi läbi elanud, trauma saanud. Isegi kui haigus tundub ainult füüsiline olevat, tasub vaimset aspekti siiski ka silmas pidada. Võib ka ise endalt küsida – mis juhtus minu elus enne seda, kui haigus või häda mind tabas? Üsna tihti saab siit ka sasipuntra lahti harutamine alguse.

Teisesed põhjused on aga seotud kõige sellega, mis meid ümbritseb – meie elustiil, toitumine, keskkond, igapäevased valikud, aga häda võib tuua ka kellegi halb sõna või meid ümbritsevad viirused jt patogeenid.

Nii nagu esmased põhjused, on ka suur osa teisestest põhjustest meie enda muuta. Me saame väga sageli teha olulisi samme oma toitumise, söömisharjumuste, unehügieeni, seksuaaltervise, liikumisharjumuste jms osas. Ja mis siin salati – üpris tihti me isegi teame, mida peaksime muutma, kas pole nii?

Ma olen endale aeg-ajalt, mõne tervisehäda ilmnedes esitanud küsimuse – kas ma ise olen teinud kõik endast sõltuva, et terve olla? Kas mul on mõttekas otsida abi väljastpoolt või ehk peitub vastus minu enda valikutes ja tegevustes? Paraku olen ma siiani pidanud alati tõdema, et häda põhjustaja vaatab vastu peeglist. Ikka olen ma kas jätnud korraliku söömise tagaplaanile, olen joonud liigselt kohvi või veini, olen ignoreerinud väsimust või olen lihtsalt üleliia stressanud. Kuidas saakski sel puhul keegi teine mind aidata, kui ma ise end olen lõhkunud?

*Meie tervist mõjutavad ka veel peenema tasandi tegurid nagu vanematest, suguvõsast, ja karmast tulenevad haigestumiste põhjused, aga see jääb mõne teise korra mõtiskluseks 🙂

Jaga, kui sulle see lugu meeldis

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga