Põiepõletikust – täitsa otse :)

Põiepõletik on jällegi selline tervisehäda, mille osas päris sageli tuleb nõu anda. Enamus naised on seda vähealt korra oma elus kogenud. Seega on see postitus ehk rohkem naistele suunatud, kuigi kasulikke nippe võivad leida ka mehed.

Põiepõletikul on reeglina 2 peamist põhjustajat – külmetumine või ebasobiva mikrofloora sattumine sinna, kus ta mitte olema ei peaks 🙂

Loogika, kuidas põiepõletikust lahti saada, on lihtne. Esiteks – “läbipesu”, teiseks – soojendamine.

Igal juhul, ükskõik millest põiepõletik on tekkinud (kui pole just seotud näiteks traumaga, kateteriseerimise tagajärjega vms väga haruldasega), siis oluline on juua, juua ja veelkord juua – sooja keedetud vett, jõhvikamahla, kardemoni teed (0,25 – 0,5 tl jahvatatud kardemoni klaasi kuuma vee kohta), ingveriteed, kaselehe teed, leesikateed, pohlalehe teed, aedpeterselliteed. Ah, lõpuks sobivad kõik taimeteed, mida iganes kodunt leiad 🙂 Kõike kordamööda, kui muidu ei saa 🙂

Sageli jäävad põletikku põhjustavad mikroobid just kusagile “väikestesse torudesse” ehk siis kusejuhasse v kusitisse “nukkuvasse” olekusse. Ja iga vähegi sobiva päästiku korral need aktiveeruvad. Mistõttu on selline läbipesu ikka ka profülaktiselt vajalik, kui näiteks on kalduvus pidevaks põiepõletikuks. Mida kiiremini patogeenid välja uhatud saavad, seda kiiremini sümptomid taanduvad. Lihtne! 🙂

Põis (nagu ka neerud) on sooja tahtev organ. Igasugune külmetamine võib kaasa tuua mitte ainult põiepõletiku, vaid ka tõsisemaid tagajärgi. Nii näiteks peetakse viljatuse üheks võimalikuks põhjuseks idamaade meditsiini järgi nõrkasid/külmasid neerusid.

Kui on põiepõletik kohe-kohe algamas (kel see olnud, tunnevad tunde ilmeksimatult ära – pakitsus, valu, tihe urineerimisvajadus, kuigi justkui midagi ei tule) annab reeglina väga häid ja kiireid tulemusi soe kompress. Kompressi tehakse põiepiirkonda ja ka lülisamba alumistele lülidele. Kopressiks sobib nii soe soolakott kui näiteks soojad kivid. Terapeudid saavad kasutada selleks moksat, mis on veelgi tõhusam.

Hästi sobib ka jalavann, kus temperatuuri aeglaselt tõsta kuni 40 kraadini. NB! Vaata, et end ära ei põleta, sellest pole küll kuidagi tolku!

Igati hea on ka kummeliaur  “alumisele korrusele”, selleks tehakse kange kummelitõmmis ja pannakse see kaussi, mille kohale saab istuda, ümber võib tõmmata rätiku, et võimalikult palju auru õigesse kohta läheks. Jällegi ettevaatust, et vedelik liiga kuum poleks ja end ära ei põletaks.

Kui põiepõletikuga kaasneb tugev valu, palavik, ja väga kibe urineerimine, tuleb sooja kompressiga siiski oodata, kui akuutseim faas taandub. Vedeliku (eriti kardemonitee ja leesikatee) joomine on sel juhul parim.

Puhkus ja pikali olek on loodetavasti niigi ilmselged. Keha taastub alati kiiremini misiganes tõvest, kui anda puhkust.

Mesinädalate põiepõletike puhul ei ole aga paremat lahendust kui ka “torude läbipesu”, kui see aga kestab, võib tegemist olla ka hoopis ehk partneri poolt kantava patogeeniga ja siis peab natuke täpsemalt uurima, millega tegu on.

Profülaktikaks!

  • Ära külmeta jalgu ega keskkohta. “Vateeritud rinnahoidja” tüüpi joped ei ole mitte meie sügis-talv-kevadperioodi riided! Keskkoht ja ka jalad olgu soojas, vahet pole, oled sa noor või vana.
  • Hoolitse oma “alumise korruse” hügieeni eest. Sünteetiline pesu, stringid, pesukaitsmed, tampoonid ei ole kindlasti tervislik valik, eriti hoidu neist siis, kui põiepõletikud kipuvad korduma. On olnud juhtumeid, kui vaid stringidest loobumine on põiepõletikud lõpetanud…
  • Ära kasuta altpesuks geele, seepe, isegi intiimpesuvahendeid – soe vesi on parim sõber.
  • Ja ärgem unustagem, et vetsus käies ka suurema häda puhul tuleb pühkida ikka eest tahapoole, et bakterid, mis on määratud tagant poolt väljuma, ei satuks ettepoole, kus neil sugugi asja pole 🙂 Väga paljudel puhkudel põiepõletiku puhul leidub uriinis just noid tagumise otsa baktereid, kes on teelt eksinud 🙂

NB! Huvitaval kombel näevad paljud enne põiepõletikku unes madalas sogases vees ujumist. See võib olla heaks viiteks kohe enda keskkohale sooja teha 🙂

Kui põiepõletik kipub korduma arusaamatutel põhjustel, siis tasuks ehk pöörduda terapeudi poole otsimaks ka psühhosomaatilist põhjust. Jah, ka see on võimalik. Väga sageli on just keeruliste suhete, lahkumineku, armukadeduse puhul inimesed hädas põiepõletikuga. Justnagu tekiks soov –  nagu loomadelgi – oma territooriumi pideva sirtsutamisega märgistada 🙂

Jaga, kui sulle see lugu meeldis

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga